Nuostabus Lenkijos oras. Šilta net naktį. Sėdime stadione Lenkijos mastais paprastame, mūsiškais tolimame 23 amžiuje. VIP tribūnos pilnos žmonių, klegesio ir alaus. Keli entuziastai išbėga į aikštelę pasidaryti asmenukių, kol jų neišprašo apsauga… Stadiono kėdės geresnės, nei pas kai kuriuos foteliai. Šilta jauku kultūringa ir gražu. Lenkai tikrai šaunūs, nei vieno zombio, smigusio nesimato, net apsauga ir ta su šypsenomis. Ir apie ką čia aš? Taigi, apie Varšuvos alaus festivalį! Kuris vyko ir pavyko, dvi dienos nuostabaus alaus , daug pašnekesių, naujų pažįstamų ir pan. Ką mes paragavom (trumpai):
1. Moliūginis (daržovinis alus). Saldus moliūginis, neryškus kvapas.
2. Browar Raduga– Key largo stout (stautas). Įdomus aštrokas cinamono kvapas, tamsiai drumstos rudos spalvos, skonyje jaučiasi vien cinamonas, vidutiniško kūno.
3. Browar Reden– Milkolak (stautas). Aštrus apynių bei deginto salyklo aromatas, skonis pakankamai šilkinis, greitai dingstantis poskonis.
4. Browar Nepomucen– Dry stout (stautas). Visiškai juodas, ryškus saldžios kavos ir degintų salyklų kvapas, tikrai labai sausas mažai apyniuotas, poskonyje dominuoja kava. Tikrai tvarkingas geras sausas stoutas.
5. Inne Beczki-Sleeping car porter (porteris). Tamsiai rudos spalvos su didele puta, skonyje lengvai jaučiami apyniai, išlenda nedidelis saldumas. Geri tarsi rytinę kavą, manau, rytais puikiai ją galima pakeisti šiuo alumi.
6. Browar Kraftwerk– Bebok (stautas). Kvapas kavos, degintų salyklų, juodo šokolado, skonyje kartumas susimaišo su kremiškumu šiek tiek jaučiasi žoliniai apyniai. Vienas geresnių stoutų.
7. Browar Trójmiejski Lubrow-Milk Jet. Kvapo nelabai daug, net šildant, puta nedidelė, skonis pieniškas lengvas, mažai kūno, skystokas, mažoka karbonizacija.
8. Palo Alto Brewing Company– Chocolate Porter (porteris). Nedaug porteriškumo, viską užgožia rūgštumas.
9. Prairie Artisan Ales-Evil twin (kvietinis). Kvietinis alus su laimu, būtų malonus atsigerti karštą vasarą, nes laimo rūgštumas labai gerai atgaivina. Puikus alus prasiskalauti gomurį po stoutų.
10. Browar Bednaryd- piwo Schrodingera. Aromate kava, džiovinti vaisiai, skonyje gal kiek nesubalansuotas kartumas.
11. Browar Reden – Polska Pszenica (kvietinis). Klasikinis kvietinukas su bananais aromate, vaisiniu skoniu ir švelniu poskoniu, viskas labai gražiai sugula.
12. AleBrowar – Smoky Joe (stautas). Įdomus stouto variantas su aiškiai išreikštu rūkytu salyklu kvape, tamsiai rudos spalvos, subalansuotas rūkyto salyklo skonis su kava. Tikrai įdomus variantas, bet antro bokalo neimčiau.
13. AleBrowar -So far so dark. Tamsiai rudos spalvos su nedidele puta, kvape deginti salyklai, džiovinti vaisiai, skonyje išryškėja abrikosai, šokoladas, gal kiek trūksta kūno.
14. Haust- DrCitra- Visiškai nepatiko, kaip sužaista su vienais mano mėgstamų apynių. Yra kur tobulėti, trūksta aromato, kartumo, net kūno mažoka.
15. Browar Olimp – Sophia-. Labai intensyvus vaisinis aromatas ir vaisiškas rūkytas skonis, suderintas kartumas ir saldumas, paragauti įdomu, bet daug neišgertum.
16. Księżniczka Wiosny – Princesse de Printemps – vasariškai gaivus saisonas, kaip tik dabar tinkantis Varšuvos orui.

1. Browar Podgórz -Usmiech amieli. Visiškai juodas su nedidele puta, kvapas amerikietiškų apynių (greipfrutai, pušys), nemažai degintų salyklų jaučiasi skonyje, tačiau viską permuša apynių kartumas, kurie lieka ir poskonyje.
2. PiwoWarownia – Czarna Mańka. Tamsus su nedidele puta, sausas, skonyje deginti salyklai, kava, šiek tiek rūgštokas, neblogas, bet neypatingas.
3. Browar PERUN– Noc Kupały. Tamsiai rudas su didele puta, aromate karamelė, šokoladas, kartumas dera su jo saldumu, pilno kūno, ilgai liekantis poskonis, vienas iš nedaugelio mažai karbonizuotas.
4. Browar PERUN- Licho Nie Śpi (stautas). Visiškai tamsus, labai geras šilkinis kavinis stoutas. Ypač tinka prie desertų
5. The Ilkley Brewery – Fortis. Šiek tiek per saldus, jaučiasi alkoholis, belgiškų mielių, levandų kvapai, norėtųsi mažiau kartumo.
6. Browar Dukla – Mała Czarna (stautas). Juodos spalvos su ruda puta, kavos riešutų kvapas, harmoningas. Mano favoritas iš lenkiškų stoutų. Prašom importuotojai atvežt jo į Lietuvą!
7. Browar Widawa / Gospoda pod Czarnym Kurem– Tennessee Whiskey Barrel Aged Sour Smoked Baltic Porter (porteris). Kvape susipina viskio statinės ir gero rūkyto kumpio kvapai, rūgštokas skonis, kuris užgožia viską, per daug rūgštumo, kad alų vadinčiau Baltijos porteriu.
8. Browar Artezan – Czarny Kamaz (stautas). Avižinis stoutas, visiškai juodas su nedidele puta, skonyje puikiai dera kremiškumas ir nedidelis degintų salyklų kartumas taip jaučiasi šokoladas, poskonyje lieka kavos natos. Gertum ir gertum…
9. Magicnzy Smog- Tamsiai rudos spalvos. kvepia mėtomis, paragavus užplūsta pipirmėčių skonis, kuris maloniai atšaldo gomurį. Labai gaivus, jokios rūgštelės neturi.

Vienintelis įdomus baras senamiesčio širdyje Same Krafty – multitap 10 kranų (beje, nei vieno lagerio), kuriuose teka Lenkijos mažųjų bravorų alus,nuolat rotuojamas. Pats baras susideda iš kelių nedidelių salyčių, turi ir savo maisto meniu (picos ir pan.). Muzika neįkyri, lengvas rokas.
Spiskowcy Rozkoszy– tik du kranai, nemažai lenkiško alaus buteliuose, vietos nedaug, muzika rokas-metalas, stalas drebantis, kad net baisu alų ant jo padėti.
Jedna Trzecia – beer bar- dar vienas vien lenkiško ir pasaulio craft alaus baras su 8 kranais ir trimis šaldytuvais alaus. Nedidelis, šviesus. Užkandos turi tik keletą pasirinkimų. Pats barmenas matosi daug žino apie alų, papasakoja kuo skiriasi PIPA (polish IPA) nuo mums įprastų IPA, o pasirodo skirtumas tik lenkiški apyniai! Pats barmenas sunkiai kalba angliškai, bet labai stengiasi, jei nežino kurių žodžių prašo padėt klientų. Baras iškaltas paprastom presuoto medžio drožlių plokštėm, na ir tai suteikia jaukumo.

Bendrai apie Lenkijos barus ir craft alaus sceną:
1. Sunkiai bendrauja angliškai.
2. Jei klausinėji apie alų, tai kad nepasakot per daug įpila paragauti.
3. Dauguma susitelkę naujamiestyje.
4. Bokalai skirstomi 200 ml, 300 ml ir 500 ml.
5. Daugelis lenkų craft alų turi angliškus pavadinimus.
6. Už pavadinimus daugelis gamintojų jau Lietuvoje neišsimokėtų NTKAD.
7. Labai populiaru alų gerti per šiaudelį (ne tik moterys!)
8. Visi aplankyti barai labia gerai kondicionuojami.
9. Beveik visi barai turi bokalų plovimo sistemas prie pat krano.