Jau ir Lietuvos aludariai išvirė NEIPA (New Englanda IPA), tad, manau, laikas apie šį alų pakalbėt. Kiek teko girdėt: „Tai čia angliška IPA“ arba „Amerikonai nukopijavo Angliška IPA“, „Mums turbūt atvežė paskutinę bačką, todėl labai mielinga“, ir tokius dalykus teko girdėti ir iš barmenų, kurie prekiauja šio stiliaus alumi.

Išsiaiškinkim kas tai per velnias? Pirmiausia, šis stilius gimė Jungtinėse Amerikos Valstijose ir dabar yra „trendas / topų topas“. Nevirti tokio alaus rimtas craft bravoras, tiesiog negali.  Žinoma, atsiranda ir tokį stilių niekinančių, nes jame per mažai kartumo ar kaip galima gaminti tokį neskaidrų alų… Ach, tie hipsteriai…

Pirmasis plačiau žinomas šio stiliaus atstovas buvo išvirtas 2011 m. The Alchemist daryklos ir vadinosi Heady Topper. 2017 m. Šį stilių oficialiai pripažįsta tik Beer Advocate organizacija, kiti dar laukia.  BJCP kol kas net neturi ketinimų pripažinti šio stiliaus kaip atskiros šakos.

Kuo žavingas NE IPA stilius? Jo aromatas primena American IPA alų, bet skonyje nėra to kartumo, kuris atbaido daugelį klientų. Toks alus puikiai bėga bet kokiame bare, nes jį mėgsta ir alaus gurmanai, ir užklydę prašalaičiai.

Apibūdinimas

Gaivinantis apynių aromatas, susimaišęs su įvairiausi tropiniais vaisiais, uogomis, melonais ar citrusiniais vaisiais. Neturėtų jaustis žoliškumo įprasto senojo žemyno IPA stiliuje.  

Spalva varijuoja nuo šiaudo iki ryškios apelsino žievelės.  Dažniausiai visiškai drumstas, primenantis apelsinų sultis, bet, jei ragaujate gerai pabrendusį, drumstumas gali būti nusėdęs. Taip pat jus turėtų pasitikti didelė, putli putytė (ne apie tai pagalvojote).

Daugiausiai skonyje dominuoja tas pats vaisiškumas: melionai, mangai, ananasai, citrusiniai vaisiai, įvairiausios uogos.  Kartumas nuo labai mažo iki vidutiniško, bet nepalyginamas su kitų stiliaus IPA kartumu.  Taip pat kartumas neturi būti aštrus. Poskonyje turėtų likti lengvas sausumas.

Bet ar tai IPA?

Dar kyla klausimas ar galime šį stilių vadinti IPA? Ar tai per daug nenutolę jau nuo pačios esmės? Kai kurie aludariai netgi siūlo keisti pavadinimą… Nes pridėjus šią kategoriją,  IPA gali būti nuo labai silpnos iki labai stiprios, nuo visiškai skaidrios iki sulčių drumstumo, kartumas taip pat gali labai varijuoti. IPA praranda bet kokias charakteristikas. Nes dabar jeigu sakai, kad nemėgsti IPA, tai galima sakyti tu nemėgsti alaus. Ir toks stiliaus platumas tikrai nepadeda tik pradėjusiems pažinti alaus pasaulį.

Pagrindiniai NEIPA parametrai:

IBU: 35-120

OG: 1.040-1.085

ABV: 3%-10%

FG: 1.008-1.018

SRM: 4-10

Dažniausiai naudojamos medžiagos:

Dažniausiai naudojamas Pale ale salyklas, retai naudojami nedideli kiekiai deginto ar Crystal salyklo. Taip pat dedama daug salyklinių arba nesalyklinių kviečių, avižų, kviečių dribsnių ar kitų grūdinių kultūrų, kurios suteikia alui kūną bei kremiškumą. Kartais, norint padidinti alaus stiprumą, dedama cukraus.  Apynių naudojimas labai platus, dažniausiai naudojami arba gerai žinomi aromatiniai apyniai arba ieškoma naujų veislių, ką tik sukryžmintų, kurios suteiktų pilną puokštę vaisiškumo. Beveik visi apyniai dedami baigus virti alų arba šaltame apyniavime. Virimo pradžioje dedamas nedidelis apynių kiekis arba jų atsisakoma išvis, kai kurie aludariai naudoja apynių ekstraktus kartinimui. Mielės dažniausiai naudojamos tokios, kurios mėgsta gaminti daugiau esterių, taip pat nėra svarbu, kad mielės lengvai sėstų. Vandens chemijoje svarbu prisiminti, kad sulfatų ir chloridų santykis turėtų būti mažesnis, nei įpratai būna IPA aluje, taip sukuriamas vandeningumo jausmas, tarsi gertum sultis.

Lietuviška NEIPA

Kaip ir minėjau pradžioje, jau ir Lietuvoje turime pirmą šio stiliaus atstovą! Jį surėmę ragus pagamino alaus importuotojai Prohibicija bei lietuviško alaus inovatoriai Sakiškių alus. Apie alų daug nekalbėsim, nes patiems dar neteko jo paragauti, bet teko girdėti daug puikių atsiliepimų. Tačiau apie jį mums sutiko daugiau papasakoti Tomas Josas, vienas iš Prohibicijos įkūrėjų.

Žalvarinis: Kaip kilo idėja būtent pasirinkti šį stilių? Kaip manote ar pavyko atskleisti stilių?

Tomas J.: Mintis gimė dar Tallinn Craft Beer Weekend metu, kuomet aš padėjau Sakiškių aludariui Gediminui. Tuomet mūsų kalba prasidėjo nuo mažai girdėtos 0 IBU IPA. Po mėnesio grįždami iš Genys Brewing Co. organizuotos Craft Beer Day 2017 apkalbėjome šviežiausius alaus trend’us, kurių tope tuo metu buvo ir turbūt vis dar išlieka New England IPA (aka Vermont IPA aka Northeastern IPA). Tai, ką pristatėme, yra mūsų NEIPA interpretacija, kurią pavadinome Northern European IPA – 0 IBU IPA ir NEIPA hibridas, kurio virime panaudota viso labo 100 gramų apynių, o sausam apyniavimui paskirta 20 kilogramų. Alus tirštas it kompotas, apsitraukęs nepermatoma migla, kurią sukuria avižų dribsniai ir nesalykliniai kviečiai. Čia, manau, reikėtų pastebėti, kad recepto autoriai yra būtent Linas ir Gediminas, jie rinko apynius, mieles, dėliojo receptus ir padėjo svajonei virsti realybe. Mano nuomone – įgyvendinimas ir pats alus pavyko 1000 procentų, tai tikrai labai geras NEIPA pavyzdys.

Žalvarinis: Kokius prieš tai esi ragavęs šio stiliaus atstovus? Gal kažkurį rekomenduotum visiems paragauti?

Tomas J.: Esu ragavęs tikrai nemažai. Pirmiausia, žinoma to øl neipa haze craze – kurią neseniai pristatėme Lietuvos rinkai. Verta paminėjimo ir Puhaste kartu su Lervig išvirta session NEIPA ir beveik kiekvienas Omnipollo alus.

Žalvarinis: Kur galima šio alaus paragauti?

Tomas J.: Mūsų NEIPA platina Sakiškių alus. Prohibicijoje tai buvo šio savaitgalio hitas ir beveik visas statines jau pabaigėme. Šiuo metu jau yra išvirta antra alaus partija, kurios laukiame. Šiek tiek pakeistas receptas, naudoti kiti apyniai. Dalį antrosios partijos bus galima įsigyti ir buteliukais. Esminis šio stiliaus aspektas – jį reikia gerti kuo šviežesnį, todėl belieka tik džiaugtis, kad pirmoji partija išnyko super greitai!

Žalvarinis: Pirmi trys žodžiai pagalvojus apie NEIPA.

Tomas J.: Drumstas, apyniuotas, kompotas.

Žalvarinis: Kokios naujienos laukia 2018 metais iš Prohibicijos?

Tomas J.: Naujienų bus ir bus nemažai. Jau senokai kalbiname kelias pasaulinio lygio craft alaus daryklas ir norime jas įsitraukti į savo asortimentą. Greitu metu paskelbsime ir apie plėtrą, atidarysime pirmąją savo parduotuvę, kurios darbai jau pradėti. Tai bus bendras projektas su naujais mūsų partneriais, tai apie jį daugiau galėsiu papasakoti šiek tiek vėliau.