Žalvarinio komanda puikiai pailsėjo Ispanijoje. Suplanavome atostogas savarankiškai ir jos turėjo būti daugmaž ‘džiaugiuosi saule ir jūra, valgau, geriu, nieko neveikiu’… Na o bet tačiau..

Nueita 283 375 žingsniai arba 160 575 metrų, neskaičiuojant pasivaikščiojimų iki jūros arba Jonaistės žingsnių parduotuvėse (tada net žingsniamatis pagal ją nespėja). Paragauti 153 skirtingi natūralios fermentacijos salykliniai gėrimai su laipsniais, iš kurių 102 buvo ispaniški. Keli pastebėjimai:

  1. Ispanai tikrai moka virtį alų! Aišku, kaip ir visur pasitaiko visokiausių egzempliorių. Pvz.: Jau trečius metus ragaujam Tyris daryklos alų ir vis dar nesuprantam, kaip jį galima prisijaukinti (vieninteliai geriami pavyzdžiai – bendri virimai su kitomis daryklomis), o visi Yakka įdomūs ir kokybiški.
  2. Ispanai mėgsta belgišką alų. Tiek craft baruose, tiek didžiuose prekybos centruose jo pilna. Nuo pačių populiariausių iki visai mažų nematytų daryklėlių.
  3. Ispanai ir darbo laikas negali būti viename sakinyje. Jie vieną laiką skelbia internetinėje erdvėje, kitą ant durų, o atsidaro, tada, kai patys nori.

Barus rinkomės naudodami Untappd, Ratebeer, localbier.com ir Jose Villoldo patarimais (jis sukūrė Alikantės/Benidormo bei Barselonos alaus žemėlapius/gidus bei tuoj baigs kurti Valencijos. Jie platinami nemokamai įvairiuose baruose).

Taigi trumpos craft alaus paieškos ir apžvalgos iš Valensijos ir Katalonijos regionų.

Alikantė

Kas įvyko per metus Alikantės alaus scenoje? Bonobo baras prasiplėtė! Sujungė jėgas su YAKKA darykla ir už savo sienos atidarė barą – brolį Beercookers. Jame įvairus YAKKA asortimentas, Brewdog‘as ir pan.  Vieta atrodo lyg ir nebloga, bet nebetraukia taip, kaip pirmą kartą. Žavesio pritrūksta aptarnavimo srityje…

Kita vieta – Altabirra. Tai ir alaus darykla (vienas virimas 250 l), ir baras. Ją įkūrė vaikinukas iš Argentinos su savo drauge. Verda kartą per savaitę (pirmadieniais), nes turi tiki vieną fermentavimo talpą. Alų iškart supilsto į statines ir laiko šaldytuve. Alus tikrai neblogas, o kai nepavyksta norimas stilius, tai nusprendžia tiesiog jį pervadinti.

Užsidarė parduotuvė Habemus birra, kuri prekiavo įvairiu alumi ir namų aludarių įranga. Paliūdėjom…

Taip pat užsukom į pernai lankytą Beershooters Alicante. Šį kartą parduotuvė buvo pilna vietinių, kurie gurkšnojo ispanišką arba belgišką alų, į ką ši parduotuvė ir orientuojasi. Čia galima nusipirkit įvairiausio alaus buteliukais ir vartoti vietoje arba neštis namo. Parduotuvė labiau orientuota į vietinius, nes pardavėjai IR VĖL!!!! supranta tik ispaniškai, bet šį kartą gelbsti jau kiti baro klientai, kurie pavertėjauja. Paragaujam alaus, parenkam kolekcionieriams kamštukų ir einam toliau mėgautis ispanišku oru..

Mursija

Iš Alikantės labai lengva keliauti tiek traukiniais, tiek autobusais, tad nuvykom į dar mažesnį miestelį – Mursiją. Senamiestis nedidelis, daug mokslo įstaigų. O kaip su alumi? Yra keletas Craft barų.

Užsukome į La Porcha. Graži vieta, su daug šviesos, nemažu alaus pasirinkimu, tipinė senamiesčio Craft vieta. Tik įdomu, kad iš trijų dirbančiųjų nei vienas nekalba angliškai. Tai pamiklinus liežuvius, teko užsisakinėti ispaniškai. Graži vieta, bet kai negali bendrauti su barmenais, pasijunti keistai. Vienareikšmiškai jie nei angliškai nei ispaniškai daugiau papasakoti apie alučius negalėjo…

Kita vieta Cervemur RONDA SUR. Ši vieta jau įsikūrusi Mursijos gyvenamųjų namų kvartale. Einant pagal navigaciją, atrodo, kad šio baro nebėra. Neturistinė zona, daug angarų, išklipusios tvoros. Jau norisi gręžtis atgal. Pasiekus savo tašką, spėjam, kad bus eilinė girdykla: ilgi stalai, suolai, didžiulės palapinės. Bet užėjus pro duris… Pasitinka kažkas stebuklingo. Didelė šviesi patalpa su beveik visu į Ispaniją importuojamu belgišku, anglišku, amerikietišku alumi bei didžiulis ispaniško alaus pasirinkimas. Ir alaus kainos tiesiog juokingos. Jei topiniai belgiški alūs kainuoja tarp 2-3 eurų. Sulaužėm šiame bare tradiciją (vienam bare, vienas alus ragaujamas), o ir išėjom nekukliai nusipirkę apie 40 buteliukų alaus. Apie šią vietą labai tinkamas pasakymas – ‘nespręsk apie panelę pagal suknelę’…

Benidormas

Vienas geriausių Ispanijos kurortinių miestelių, kuriame nėra senamiesčio, muziejų. Jame tik geriausi paplūdimiai. Tad ir pagrindinis laikas buvo skirtas tiesiog maudymuisi. Vanduo absoliučiai skaidrus aplink kojas vinguriuoja spalvingos žuvys, jokių vandens pramogų mėgėjų. Specialiai ženklintuose paplūdimiuose galima tik maudytis! Ir tai yra nuostabu! Visgi vakarais teko paieškot ir galimybės paragauti alaus. Pirmas įvaizdis, kad visur galima gauti tik įprasto lagerio, o nieko kito nepavyks rasti.

Po šiek tiek paieškų radom mažą parduotuvėlę Beer Happy Benidorm. Tai alaus parduotuvė- baras. Alus buteliukuose iš viso pasaulio bei du kranai iš kurių bėga šiame regione pagaminti kūriniai, kurie nuolat kinta. Jauki vieta, tik keista, kai dirbi turistiniame miestelyje ir nemoki kitos kalbos be ispanų… Jos tikrai neužtenka tokioje sferoje. Oh well.

Kita vieta La Despensa „Lupulo y Taninos“ labiau orientuojasi į vyno mėgėjus, bet turi, ką pasiūlyti ir ištroškusiems alaus. Alus šioje vietoje vietinis – atvežtas iš šalia esančių regionų. Karts nuo karto vyksta alaus pristatymai ir degustacijos. Mūsų išvykimo dieną kaip tik turėjo vykti pristatymas…

   Valencija

Nuostabus miestas, daug ramesnis nei Barselona. Puiki architektūra, laimingi vietiniai ir turistai. Puikus oras, o maisto skanumas… Gyvenom visiškai šalia centrinio turgaus, kurio gėrybėmis pasilepinome ne vieną kartelį…

  The Market Craft beer. Puikus šeimos alaus baras, abu nusimanantys apie Ispanišką alaus rinką. Užėjus primeną tarsi iš filmų atkeltą amerikietišką taverną. Savininkai sugeba kiekvieną kartą užėjus sukurti tokią aplinką, kad jautiesi kaip šimtą metų jau gyventum Valencijoje…

Copenhagen. Nesitikėjom rasti kažko ypatingo vegetariškame restorane. Galvojom tiesiog užeisim ir pasigrožėsim skandinaviškai nepriekaištingu interjeru. Vos tik įėjus pasijutom lyg būtume šiaurietiška estetika alsuojančiuose plaučiuose. Švara, interjeras, nuotaika.. Alaus pasirinkimas taip pat nudžiugino. Užsliuogėm ant baro kėdžių ir jau užsisakinėjam. Ir tada išmuša ta stebuklinga valanda, kai į restoraną pradeda plaukti žmonės tik su išankstinėmis rezervacijomis. Nusišypsai ir pagalvoji, kad tau tiesiog pasisekė. Eilinį kartą. Restoranas įkurtas dviejų vyresnio amžiaus danų, kuriems Ispanijos klimatas labiau patinka. Alus surinktas iš pačių mažiausių Ispanijos daryklų, kitur sunku tokio rasti. O dar tas žavus šiaurietiškas interjeras. Visiškai išskirtinė vieta.

Ruzanuvol. Italų restoranas, kuris turi itališko craft alaus, bet visiškai nemoka su juo elgtis. Čia gali pamatyti ir šaukštą putom nuimti, alaus pripylimą į bokalą iš seniau pripilto bokalo, padavėjas visiškai nesuprantančias, ką pilsto. Bet nerūpestinga atmosfera atpalaiduoja pačius ispanus ir kad ir nedidelis restoranas, ispanų šnekos skambėjo garsiausiai. Nerekomenduoju.

Ollhops. Po praeitų metų aplankyto Barselonos Mash alaus festivalio, tai buvo ieškomiausias baras Valencijoje. Kodėl? Nes tik čia galima gauti ledų, kurie padaryti iš alaus ir įvairiausių vaisių bei priedų. O dar juos ragaujant su įvairiais alumis atsiduri devintam danguje… Kiekvienam alaus mylėtojui privaloma aplankyti vieta Valencijoje.

H2OL Craft beer lab. Dar vienas Ollhops savininko įkurtas baras. Savininkas dažnai pats stovi už baro, todėl yra apie ką pakalbėti, ten atėjęs gali išgirsti kuo gyvena Valencijos alaus scena, sulaukti patarimo kokio alaus paragauti.

Birra&Blues. Daugiausiai turistams reklamuojamas craft baras. Netoli turi ir savo daryklą, kurioje gimsta jų pilstomi kūriniai. Iš šešių paragautų, du buvo jau spėję surūgti. Bet keičia be jokių priekaištų. Nors toliau jis ir pilstomas kitiems klientams…

Tyris On Tap. Tyris daryklos taproom‘as. Didelės tamsios patalpos su bėgiojančiomis (pirmyn-atgal; ant stalo-po stalu) padavėjomis. Jau ir anksčiau ragavome Tyris daryklos kūrinėlių, kurie buvo daugiau nei šiaip sau, bet pamąstėm, kad taproom’as gali pasiūlyti daugiau kokybės. Suklydom. Dar pabandėm jų bendrus alučius su kitomis daryklomis. Tai tikrai buvo netikėtai puiku! Siūlau užsukt!

  Llupol Celler De Cerveses. Tai parduotuvė su joje dirbančiu žmogumi-enciklopedija. Jei tik moki ispaniškai, tikrai turėsi puikų pokalbį prie alaus taurės. Graži, jauki parduotuvė.

Deli_rant. Prabangus restoranas, turintis milžinišką alaus pasirinkimą, bet liūdniausia dalis, kad baristos nieko apie jį nežino. Jos visiškai NIEKO nesupranta apie alų, o kainas bando sugalvoti iš lempos. Problema yra ta, kad tik savininkas domisi alumi, bet darbuotojoms to nesugeba įskiepyti. Didelis alaus pasirinkimas su nuliniu alaus aptarnavimu.

Barselona

Taip, tikra kraftinio alaus meka, kaip ir daugelis Europos didmiesčių. Pilna įvairiausių Craft alaus barų. Veikia tokie kaip Mikkeller, Brew dog ar net turi Lambic alaus parduotuvę ir barą.

Moritz. Alaus darykla su savo taproom’u. Alaus rūšys jau išragautos seniau, nes daryklos gaminių galima rasti dažnoje Ispanijos parduotuvėje. Jų kūrinius galima palyginti su kokiu Vilniaus alumi. Taip, gamina alų, bet jo paragavęs, po kelių minučių neprisimeni apie ką jis. Toks apie nieką. Bet jų taproom’as tikrai įspūdingas! Viskas išblizginta, pilna įvairiausios atributikos bei įvairiausios literatūros apie alų ispanų ir anglų kalbomis. Viskas atrodo tikrai viliojančiai, o jei dar išmoktų alų gaminti…

La mes Petita. Baras, kuris primena Vilniuje esantį baras Šuo savo dydžiu. Kaip ir Šuo turi savo lankytojų ratą, tai vos tilpome. Pilsto daugiausiai Katalonijoje pagaminta alų. Gražus, jaukus baras, bet tik tiek.

Kitas pasirinkimas CoCoVail Berr Hall. Amerikietiško stiliaus baras su daug Craft kranų, bet siūlo ir Pilsner Urquel pirkti litrais. Didelis hamburgerių, vištienos sparnelių, šonkaulių pasirinkimas, daug televizorių, kurie transliuoja įvairias sporto varžybas. Tinkamas baras didelėms kompanijoms, norintiems tiesiog skaniai atsigerti alaus.

Bar Centro. Gražiai išmargintos sienos, didelis pilstomo alaus pasirinkimas, o dar didesnis buteliukais, didelės maisto porcijos. Bet neradome  nei sielos nei idėjos, kas užkabintų šiame bare. Jei nėra, kas veikti arba einate pro šalį, tai galite užsukti.

 

NaparBCN. Turbūt vienas estetiškiausių Barselonos barų, kuriame pasijunti lyg kokiam restorane. Barai (alaus pylimo vietos) yra net trijose skirtingose vietose, suskirstytos pagal stilistiką. Už stiklų matosi visa alaus darykla (kiek teko anksčiau ragauti, tai tikrai labai skanūs jų alūs), bet ar tingėjo mums aiškinti ar kas buvo, bet sakė vasarą alaus jie neverda. Ir pilstomi alūs iš viso pasaulio. Taip pat turi ir savo degustacijų salę. Baras net kažkuo įpareigojantis patį lankytoją. Update. Jie tikrai tuo metu nevirė.

  Garage Beer Co. Savo Facebook paskyroje skelbia, kad tik apie tai, kad gamina alų, bet priėjus pamatai, kad turi ir didžiules baro erdves. Interjeras kažkuo primena Mr. Pub (Vilniaus) daug odinių minkštasuolių, netvarkingos sienos ir daug gero alaus. Labai patogūs baldai! Pilsto tiek savo, tiek kitų ispanų daryklų alų. Gale salės taip pat gali pamatyti virimo bei fermentavimo įrangą. Įėjimas labai primena garažo vartus. Nuostabi vieta!

Na, ir kaip neužsuksi į Biercab. Atrodo baras per daug neišsiskiriantis interjeru ar grožiu, bet užeini ir pajunti tą aurą, aptarnavimą. Ir supranti, kodėl jis kelintus iš eilės metus tampa geriausiu Ispanijos baru (pagal ratebeer.com).  Būtina aplankyti kiekvieną kartą būnant Barselonoje. Vis nepataikydavom į parduotuvėlės darbo laiką, bet pačią paskutinę atosotogų dieną pavyko įkišti nosį!!! Alaus mylėtojo rojus!

Mikkeller. Mikkeller kaip alaus kūrėjas man yra numeris vienas ir daugelis jo kūrinių nurauna stogą, tad visada stengiuosi užeiti ir į Mikkeller barą. O šiame dar ir maistas nerealus, padavėjas prisimena, ką ragavai prieš kelias dienas, kokias naujienas prijungė. Aptarnavimas aukščiausio lygio!

Beer’linale. Dar viena baras, kuris Barselonoje turi ir savo daryklą. Baras prie pat pagrindinės La Ramblos gatvės, tad daugiausiai bare išgirsi anglakalbių žmonių. Baras įprastas senamiesčio parduotuvėlėms – siauras ir ilgas. Barmenas puikiai gali papasakoti apie kiekvieną alų, retas atvejis, kai puikiai bendrauja angliškai. Duodam 85/100.

Caravelle. Brewpub‘as, kuris tiekia veganišką bei vegetarišką maistą. Maistas atrodo tikrai skaniai, alus pakankamai vidutiniškas, interjeras primena hipsterišką, kur iš močiutės suneštos senos kėdės, stalai, kaikas padažyta, kažkas palikta bele kaip. Nelabai rekomenduojama vieta alaus mylėtojams.

Ølgod. Dar viena įdomi vieta, kuri atsidaro, kada sugalvoja barmenas. Net dienos metu labai tamsi vieta, su daug įvairių kranų. Labai daug kur rekomenduojama aplankyti, bet visiškai nesužavėjo. O ir tas mielas tarakonas, kuris nusišypsojo beeidamas savo keliu per kranus…

Abirradero…Labai daug sentimentų šiai vietai… Tai pirmasis craft baras aplankytas Barselonoje, pirmą kartą pamatytas toks kranų kiekis, Untappd lentos, linksmi barmenai, jauki aplinka. Šiek tiek nutolęs jau nuo centro, bet tikrai verta pasivaikščiot iki šio baro.  Šalia jų per kelis žingsnius veikia ir darykla (fermun Beers), kurios paragauti kūriniai tikrai buvo nuostabūs.

Barna-Brew. Užėjus pamatai daug įvairių alaus apdovanojimų, už stiklo esančią daryklą, kurioje kaip tik aludaris plauna įrangą. Tikrai gerai nuteikia! Duoda paragauti visų savo verdamų alaus rūšių ir visos arba pradėjusios gesti arba jau sugedusios… O kai tai pasakai barmenei ir ji nuneša paragauti aludariui, kuris sako, kad viskas čia gerai. Labai nuvilianti vieta… Gal todėl tuščia ir buvo, kai užėjome… Taip, mes turistai, bet kiti gali mūsų atsiliepimus perskaityti.

Lambicus Shop/Bar. Taip aš įsivaizduoju Rojų… Parduotuvėje begalės Lambic atstovų, surikiuotų pagal metus, kai kurios belgų daryklos net nežinomos (supratom, kiek dar daug reiks atrasti). Trapistų kūriniai irgi sudėlioti pagal metus, kad galėtum visus ragauti ir lyginti, kuriais metais išėjo geresnis. Paprastai pasakius, tai tiesiog valėme seiles vienas kitam, kad nepribėgtų ant grindų… O už šimto metrų ir pats baras! Ir randame pilstomus Lambicus! Vieta rami, nes prie tokio alaus net nelabai norisi kalbėtis… Turbūt ilgiausiai besimėgauta taurė Barselonoje… Visiškai privalomas baras belgiškojo alaus mėgėjams, kokybės ieškotojams ir tiesiog itin sąmoningiems alaus mylėtojams!

Brewdog Barcelona. Nepatekom. Vėl. Jau trečias kartas.

The Growler Barcelona. Visai šalia mūsų hostelio įsikūręs baras, bet užsukom tik paskutinį vakarą. Šviesus jaukus baras, su barmenu, kuris puikiai bendrauja angliškai, gali padėti išsirinkti, patarti, kokias vietas galima dar aplankyti. Alų išsinešimui pila į litrinius stiklinius butelius su keramikiniais kamščiais, kuriuos ir vadina – Growler. Užsukit, jeigu galėsit. Jeigu negalėsit, neužsukit. Jokių praradimų.

La Bona Pinta. Dar vienas labai mažas bariukas su nemažu alaus pasirinkimu. Visai šalia Sagrada Familia. Bet pačiam bare labai daug netvarkos, nešvarūs indai, apmūsiję, apdulkėję ir net nelabai malonu tokiame bare sėdėti…

II Birino. Itališko tipo restoranėlis, kuris turi kelis pilstomus kataloniškus alus, pačių gaminamą maistą, linksmą barmeną-virėją. Labai atpalaiduojanti, neįpareigojanti vieta. Atsisėdi krėsluose, gurkšnoji alų, žiūri kaip gamina lazaniją ir niekur keliauti toliau nesinori. Liūdna, paskutinė atostogų diena…

Daugybė dalykų taip ir liko nutylėti, neišsakyti. Susitikim, pakalbėkim. Jeigu planuojate patirti džiaugsmų Ispanijoje (ir ne tik alaus), mielai pasidalinsime įspūdžiais 🙂

Praeitų metų įspūdžiai: http://www.zalvarinioidejos.com/be/2017/10/05/barselonos-alaus-festivalis-mash-ir-ispanijos-alaus-scena/