Norint pagaminti gerą alų svarbu naudoti šviežius ingridientus

Kiekvienas alui naudojamas ingridientas turi būti pakankamai šviežias ir laikomas tinkamai, kad alus išeitų be pašalinių aromatų. Pagal turimas saugojimo sąlygas jūs galite rinktis ar pirkti ingredientus iškart keliems virimams ar tiesiog nusipirkti visus produktus kiekvienam virimui atskirai, o gal jūs pats auginate apynius ir norite juos ilgai išlaikyti.
Čia aprašytos tik pagrindinės taisykles, dėl laikymo namuose, jei norite išdėstyti savo patirtį prašom pasidalinti komentaruose. Didžiausi alaus ingredientų priešus galima įvardinti tokius pačius kaip ir alaus- karštis, saulė ir deguonis ( gal neveltui Savas alus arčiau sielos įsikūręs rūsyje 🙂 ). Alaus ingredientus reikia laikyti sausai, orui nelaidžiuose pakuotėse.

Salyklas

Sutraiškytas salyklas turi būti apsaugotas nuo drėgmės ir laikomas 10-20°c temperatūroje. Betkoks salyklas (nesvarbu ar tai bazinis ar karamelinis salyklas) turi būti laikomas hermetiškame ir sausame inde . Taip pat į indą neturi patekti jokios muselės ar kandys, nes joms ten būtų ideali vieta joms veistis.
Geriausia salyklą laikyti plastikinėse sandariose dėžese arba uždaromuose maišeliuose (kokius ir naudoja savasalus.lt). Netraiškytą salyklą tokiose talpose galima laikyti apie metus , o traiškytą du-tris mėnesius (nors šio teiginio patvirtinti negaliu, nes iš Lietuvos didžiųjų aludarių technologų girdėjau, kad sutraiškytą salyklą reikia panaudoti iškart ar bent per parą- dvi). Taip pat galima laikyti originaliuose grudų maišuose (jie turi plastikinį pamušalą), tačiau jei laikote rūsyje, atsargiai, kad jų nesukapotų pelės ar pacai.
Skystas ir sausas salyklo ekstraktas
Sausas salyklo ekstraktas turi būti laikomas taip pat kaip ir pats salyklas. Svarbu jį laikyti sausai, nepradarinėti, kad nebūtų kontakto su oru ir jį tokiomis sąlygomis nepakitusį galite išlaikyti apie metus. Reikia tik surasti jam tokią vietą, kur jo nepasiektų saulės spinduliai bei būtų pastovi temperatūra tarp 10-20°c
Skystas salyklo ekstraktas gali lengvai stovėti lentynoje, jei jis yra savo originalioje pakuotėje(skardinėje), tai yra ideali laikymo vieta, nes ji apsaugo ir nuo saulės spindulių bei deguonies poveikio, ir taip galima laikyti pakuotę apie du metus (dažniausiai geriausiai žiūrėti į galiojimo pabaigą). Gamyklose paprastai ekstraktą pasterizuoja, kad išvengti užkratų ar mielių darbo. Geriausia laikymo temperatūra 10-20°c
Kai ekstrakto skardinė atidaroma ar jis parduodamas paprastame plastikiniame inde, tai jis turi žymiai trumpesnį galiojimo laiką. Kai perkate tokioje pakuotėje, tai ji yra šiek tiek pigesnė, bet ją būtina sunaudoti per du ar tris mėnesius, nes kitaip sirupas ir jo savybės prastės ar net supelys. Tokias pakuotes geriausia laikyti šaldytuve. Perkant plastikinėse pakuotėse svarbu, kad ji būtų visiškai pilna ir neliktų joje vietos orui. Nors esantis didelis cukraus kiekis ir slopina mielių darbą, tačiau po trijų ar keturių mėnesių pats sirupas praranda savo šviežumą.

Apyniai

Apyniams reikia daugiau priežiūros, jei norite juos išlaikyti su jų visomis savybėmis (alfa rūgštimis bei aromatais). Apynių augintojai nuėmę derlių juos laiko minusinėje temperatūroje. Jei jūs auginate apynius, juos turėtumėt laikyti taip pat.
Šiluma, šviesa ir deguonis yra vieni didžiausi apynių spurgų bei granulių priešai. Apyniai turi būti parduodami specialiuose maišeliuose, kurie nepraleidžia deguonies ir šviesos, supakuojami vakuuminiuose maišeliuose. Tokiose sąlygose apyniai laikomi šaldytuve gali išstovėti apie metus. Jei jau pradarėte maišelį, tai būtina toliau apynius laikyti šaltai. Gerai būtų, kad iš naujo juos supakuotumėte į vakuuminį maišelį po panaudojimo, nes kitaip aromatai pradės sklisti jūsų šaldytuve. Vakuumo aparatai kainuoja nedaug o ir žmona apsidžiaugs tokiu pirkiniu, nes geriau bus šaldyti uogas ir mėsas šaldiklyje. Apyniai, kurie buvo laikomi blogomis sąlygomis jau po mėnesio bus pasenę ir netiks naudojimui, nes alui nesuteiks tokių savybių, kurių norėtumėt (nors kai kurioms rūšims pvz. lambic stiliaus alui, naudojami pasenę apyniai).

Mielės

Mieles turbūt lengviausia saugoti, jas tiesiog reikia laikyti šaldytuve ir išimti tiktais kelias valandas prieš naudojant , kad jos apsiprastų su savo darbine temperatūra. Taip pat būtina stebėti galiojimo laiką, kuris yra nurodamas ant pakelio, taip būsit užtikrinti, kad mielės užsives. Jei abejojate ar mielės dar nepaseno apsimoka joms padaryti „starter‘į“

Kitos sudedamosios dalys

Sausus daiktus (prieskoniai, airiška kerpena, gipsas, druska ir pan.) geriausia laikyti hermetiškuose maišeliuose kambario temperatūroje. Šaldytuvas tam nelabai tinka, nes jame visada yra pakankamai drėgna.
Skystus ingredientus geriausia laikyti vėsioje, sausoje vietoje. Kitiems produktams tiesiog naudokite įprastus laikymo variantus. Kuo ilgiau išlaikysite ingredientus šviežius, tuo skanesnis alus bus.
Informacija paimta iš:
https://byo.com/…/…/1362-shelf-life-storing-your-ingredients